2021 Genç Odası Trendleri

2021 Genç Odası Trendleri

Gençler için odaları uyudukları, dinlendikleri, ders çalıştıkları, bilgisayarda vakit geçirdikleri, oyun oynadıkları, bazı zamanlarda arkadaşlarıyla vakitlerini geçirdikleri kısacası pek çok aktivite yaparak dinlendikleri alanlardır. Ergenlik döneminde aileleri ile vakit geçirmeyi tercih etmeyen gençler genellikle odalarında vakit geçirmekten hoşlanırlar. Bu nedenle odaları onlar için çok önemlidir.

Gençler için odaları, özgürlük alanlarıdır. Odalarında çok sık vakit geçiren gençlerin ortamları daha kişisel ve sevecekleri tarzda döşenmelidir. Aksi halde gençler odalarında geçirdikleri vakitten keyif alamazlar. Bunun yanı sıra ders çalışırken konsantrasyonları bozulabilir.

2020 yılında gençlerin uzaktan eğitimle okula devam etmeleri, odalarını daha fazla kullanmalarına neden olmuştur. Bu nedenle genç odalarının, gençlerin keyif alacağı şekilde döşenmesi, düzenlenmesi hem derslerdeki motivasyonları hem de mutlulukları açısından çok önemlidir. Gençlerin sürekli evde kaldıkları için etkilenen psikolojileri, vakit almaktan keyif aldıkları bir oda ile daha olumlu bir hale getirilebilir.

Doğaya Dönüş

2021 genç odası trendleri, doğal ürünlerin ve ahşap görünümlü aksesuarların ve mobilyaların ön planda olduğu tasarımlar ile doğaya dönüşü devam ettiriyor. 2020 yılı itibari ile doğaya saygı anlayışıyla başlamış olan doğal ürünlerin tasarımda kullanılması 2021 trendlerinde de kendini açıkça gösteriyor. Ahşap, metal gibi daha doğaya uyumlu materyallerle genç odalarında da sıklıkla karşılaşabilmek mümkün.

2021 genç odası trendlerinde doğal materyallerin kullanıldığı, İskandinav tarzını ve rüstik stilleri görebilmek mümkün. Geri dönüşüme müsait materyallerin kullanıldığı genç odalarında, ahşap, metal gibi materyallerin yanı sıra açık renklerde sıklıkla tercih ediliyor. Böylece gençler, odalarındayken kendilerini doğayla daha bütünleşmiş hissederken aynı zamanda da psikolojik açıdan daha sakin kalıyor ve daha pozitif oluyorlar.

Huzurlu Renkler Ön Planda

2021 genç odası trendleri, gençlerin hem daha huzurlu ve mutlu olabilmesi hem de ders çalışırken konsantrasyonlarının bozulmaması için daha sakin ve sıcak tonları ön planda tutuyor. Sakin ve sıcak tonlar, zihnin ve ruhun dinlenmesi ve daha huzurlu bir ruh haline bürünebilmek için ideal renklerdir. Gençlerin, evden çıkamadıkları ve okullarına evde devam ettikleri dönemlerde daha sakın ve huzurlu kalmaları oldukça önemlidir.

2021 genç odası trendleri, pastel tonlar ile dikkat çekmektedir. Açık pembe, mavi, bej, sarı, ahşap rengi, gri gibi renkler 2021 yılının genç odası ürünlerinde oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Bu renkler ile en sık kullanılan renk ise beyaz ve krem renkleridir. Ana mobilyalarda sıklıkla kullanılan krem ve beyaz renklerine, masa ve aksesuarlarda kullanılan pastel tonları eşlik etmektedir.

Geometrik Şekiller ile Odalar Hareketleniyor

2021 genç odası trendleri, sakın ve huzurlu tonları içerisinde barındırır. Ancak bununla birlikte gençlerin odalarında oturmaktan sıkılmamaları da önemlidir. 2021 genç odalarında bu soruna bir çözüm olarak geometrik şekiller sıklıkla kullanılmıştır. Odaların tamamında kullanılmayan geometrik şekiller koltuk, sandalye gibi daha ufak mobilyalarda, nevresim, yastık gibi eşyalarda ve tablo, vazo gibi aksesuarlarda kullanılmaktadır. 2021 genç odası trendlerin sıklıkla karşımıza çıkan geometrik şekilli mobilyalar, bazı genç odası takımlarında trende uygun olarak daha sakin ve pastel renklerde iken, bazı takımlarda ise odanın genelinde kullanılan pastel renklere bir zıtlık oluşturması amacıyla daha canlı renklerdedir. Örneğin pastel tonlarda açık pembe rengindeki genç odası takımında kullanılan geometrik desenli bir yastık, şeker pembe gibi çok daha canlı bir renk tonuna sahiptir. Böylece genç odası takımlarına ufak ve göze batmayan bir hareket gelmiş olur.

Hem Uyumak Hem de Vakit Geçirmek İçin Tasarlanan Mobilyalar

2021 genç odası trendleri, hem vakit geçirmek hem de uyumak ve dinlenmek için tasarlanmış mobilyaları ön plana çıkarıyor. 2020 yılından itibaren gençlerin odalarında geçirdikleri vakit daha da arttığı için, 2021 yılı için tasarlanan yataklar hem dinlenme ve uyuma hem de vakit geçirme ihtiyacını karşılamaktadır. 2021 yılı trendlerinde, koltuk olarak kullanılan yataklar oldukça dikkat çekmektedir.

Bunun yanı sıra genç odası takımlarında, yatakların yanı sıra cam kenarlarına konumlandırılan oturma alanlarına da sıklıkla rastlanır. Bu oturma alanları istendiği zaman bir yatakta olabilir. Böylece gençler arkadaşları ile diledikleri gibi vakit geçirebilirler. Arkadaşları gece kalmaya geldiğinde de yer sıkıntısı yaşamazlar.

El İşi Aksesuarlar Revaçta

2021 genç odası trendlerinde el emeği aksesuarlar da dikkat çekmektedir. Tüm ev alanlarının dekorasyonunda talep edilen aksesuarlardan olan el emeği, 2021 yılı itibari ile genç odalarında da yer edinmeye başladı. Örgü battaniyeler, makromeler, yastıklar, tablolar, evde yapılmış mobilyalar, 2021 yılında genç odalarında çokça karşılaşılacak tasarımlardan bazılarıdır.